У Верховній Раді внесли в порядок денний законопроєкт №5153 про введення "нульової" декларації для всіх, хто хоче узаконити зароблені в тіні активи. Пропозиції розробив і подав до парламенту президент Володимир Зеленський. Про те, як і для кого працюватимуть нові правила, передають Патріоти України з посиланням на Oбозреватель.
Чому в Україні потрібна "нульова" декларація?
Більш ніж 30% українського ВВП перебуває в тіні, йдеться в даних Мінекономіки. І це ще позитивні прогнози, за різними оцінками ця цифра доходить до 50% всієї економіки. Приблизно 3,4 млн українців (дані Держстату) в працездатному віці офіційно ніде не працюють і не показують свої доходи.
Щоб узаконити майно й активи, які зароблені в тіні, потрібно буде всього лише один раз подати декларацію в період із 1 липня 2021-го до 1 липня 2022-го. Якщо є готівка, її потрібно покласти на рахунок у банку або ж купити облігації внутрішньої держпозики (цінні папери).
Головне: карати за задекларовані "тіньові" активи не будуть. Це дозволить один раз показати свої статки, а далі жити за законом. "Нульову" декларацію підтримують і народні депутати, і представники експертного середовища. Ба більше, її впровадження президент Зеленський обіцяв під час передвиборчої кампанії.
Керівний партнер Baker Tilly Ukraine Олександр Почкун впевнений, що податкова амністія також дозволить розв'язати і проблеми для бізнесу. "Чимало українських підприємств структуровані через іноземні юрисдикції. Часто це роблять не для податкової оптимізації, а для того, щоб усі суперечки відбувалися в іноземній юрисдикції. У цивілізованих судах обстоювати свої права простіше. Не завжди це можна зробити просто і відкрито. Це робили через дарування, номінальних директорів тощо. Зараз власникам треба декларувати свої права володіння. І тут виникає питання можливості регуляторного тиску на декларанта", – пояснив Почкун.
Глава податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев як позитивний приклад розповідає про досвід Аргентини. Там таке нововведення дозволило значно поповнити бюджет країни.
"Мені подобається історія Аргентини, де 2016 року прийшов новий президент Маурісіо Макрі, провів амністію капіталу й закликав повернути гроші в країну. І це дозволило вивести на світ божий 117 мільярдів доларів, не тільки в грошах, але й в інших активах. Адже амністувати потрібно не тільки капітал, але і, скажімо, нерухомість, яка є в Україні й за кордоном, інші цінності", – сказав Гетманцев.
Головні правила "нульової" декларації
Хто повинен подавати декларацію?
Кому не можна подавати декларацію?
Що потрібно декларувати?
Що не можна декларувати?
Коли потрібно подавати декларацію?
Скільки потрібно заплатити?
Що не потрібно декларувати?
Щоб нові правила повноцінно запрацювали, в українців щонайменше має бути довіра до держави і силовиків. Інакше показувати те, що приховували від податкової роками, не стануть. Крім того, щоб стимулювати подавати декларації, в деяких країнах після амністії також проводили кампанію з розшуку прихованих активів.
Провідна або поминальна неділя, проводи, провідки, гробки, опроводи, радониця, дарна неділя, радниця, Томина неділя – все це назви однієї і тої ж традиції – згадувати душі померлих в першій після Великодня недільний день. Провідна неділя 2025 року у хр...
Після Великодня почалася Світла седмиця. Кожен день цього тижня має свої традиції. Цьогоріч 23 квітня східні та західні християни разом відзначають Світлу середу. Про традиції третього дня Світлої седмиці переказують Патріоти України. Далі - мовою ориг...