Через півроку після президентських виборів, які перевернули білоруську історію, Олександр Лукашенко представив світу і народу план виходу з кризи. Про це у своєму блозі пише білоруський журналіст Артем Шрайбман, передають Патріоти України.
Він запропонував до кінця року розробити нову конституцію, а на початку 2022 року, одночасно з місцевими виборами, провести референдум щодо змін до конституції.
Конкретика, окрім дати референдуму, в плані відсутня, що дозволяє бацьку ще довго не відмовлятися від влади, якщо він того захоче.
Лукашенко неспроста затягує терміни конституційної реформи. Зараз він відчуває себе впевненіше, ніж восени. Місяці репресій з наростаючою жорсткістю були тактично ефективні - протест згас до локальних міні-походів і флешмобів. Сотні найактивніших протестувальників та їхні лідери сидять, тисячі - поїхали за кордон.
Лукашенко не вважає, що йому потрібно з кимось торгуватися всередині країни. Його умова про відсутність протестів, щоб почати передавати владу, виглядає скоріше як загроза опонентам - будете ще смикатися, можу і залишитися.
Терміни нових виборів після референдуму на початку 2022 року Лукашенко не назвав. Це дає додаткові можливості відкладати транзит і далі під приводом, що нову конституцію треба спочатку обкатати у справі, а потім вже переобирати по ній органи влади.
Коротко кажучи, Лукашенко не вирішив йти остаточно. Він багато разів повторив, що не віддасть країну ворогам, яку б посаду не займав. Тобто він говорить не про відхід з політики, а максимум про казахстанський сценарій.
Судячи з усього, нова конституція повинна підготувати запасний аеродром для Лукашенка, звідки він буде курирувати роботу наступника. Чи вийде це у непопулярного лідера при стагнуючій економіці, інше питання.
До того ж всі, хто хоч трохи знає білоруського лідера, розуміють, що його плани можуть змінитися в процесі. У кращих радянських традиціях добре відібраний народ на якому-небудь черговому зібранні може умовити Лукашенка одуматися і нікуди не йти, тому що часи зараз непрості.
Тепер він бере ще рік на те, щоб загасити останні осередки протесту, охолодити суспільство і підходити до реформ у спокійному режимі. Це б цілком могло спрацювати, якби Лукашенко все ще був президентом більшості. Але при сьогоднішньому рівні невдоволення цей план неминуче зіткнеться з труднощами.
Якщо почати відкручувати гайки, частина незадоволених сприйме це як сигнал до того, що можна повертатися на вулицю. Оскільки координатори протесту з телеграм-каналів і лідери опозиції знаходяться в безпеці в Литві і Польщі, то серед них знайдеться кому покликати на вулицю з мотивацією "влада дала слабину, ми повинні її дотиснути".
Не відкручувати гайки теж проблематично. Тоді весь рік владі доведеться не злазити з багнетів. Це означає тримати сотні політв'язнів, продовжувати масово давати тюремні терміни за протести, заарештовувати журналістів, блокувати ЗМІ і посилювати закони.
Все це додатково поглибить прірву між владою і незадоволеною частиною суспільства, яка і без того шириться через тиск західних, тепер уже економічних санкцій, витоку мізків і капіталу з країни. Виросте число революціонерів, які будуть чекати, поки відкриється нове вікно можливостей.
Роль Росії у вирішенні білоруської кризи стала визначальною. Останні півроку Москва нагадувала Лукашенку про конституційну реформу частіше, ніж він говорив про неї сам. Судячи з усього, значущих кроків від нього очікували вже в 2021 році.
Зараз перед Москвою постає питання, як реагувати на затягування процесу. З одного боку, білоруські протести вщухли, і, якщо не заглиблюватися в суспільні настрої, може здатися, що криза пройшла і тиснути на Лукашенка немає змісту.
З іншого боку, він буде просити грошей. У вересні Володимир Путін вже погодився на кредит $1,5 млрд, мільярд з них вже виділили. Перед новою зустріччю в Сочі в кінці лютого, за даними "Комерсанта", Мінськ попросив ще $3 млрд.
Якщо розглядати кредити як політичні стимули, то нова порція грошей до виконання старих обіцянок переконає Лукашенка, що Росія схвалює те, що він робить, і поспішати з конституційною реформою більше не потрібно.
У Мінську розуміють, наскільки важливою буде позиція Кремля. Сам Лукашенко багато разів апелював до того, що вони з Путіним в одному човні проти колективного Заходу, а протести в Росії – продовження білоруських.
Навіть глава білоруського МЗС Володимир Макей, якого в Росії часто називають прозахідним, запропонував прибрати з Конституції слова про прагнення до нейтралітету, тому що Росія – головний союзник. При цьому як Макей, так і Лукашенко обмовилися, що багатовекторність зовнішньої політики треба зберегти.
На більш серйозні поступки Мінськ не готовий. Говорячи про інтеграцію, Лукашенко повторив всі торішні тези: спочатку рівні умови, включаючи ціни на газ і нафту, потім – розмови про поглиблення Союзу. Нові наднаціональні органи не потрібні, суверенітет не обговорюється.
Поки незрозуміло, що конкретно Москва може отримати взамін на продовження підтримки Лукашенка, крім братньої риторики і обіцянок провести конституційну реформу, але не зараз, а пізніше.
Козирем Лукашенка залишається його безальтернативність для Москви. Кремль так і не знайшов собі інших білоруських співрозмовників. Опозиція у Варшаві та Вільнюсі на цю роль не підходить, а створити з нуля проросійські сили в авторитарній країні без згоди влади практично неможливо. І неясно, на якій ідейній основі їх будувати - якщо Москва підтримує білоруську владу, то навіщо їй своя опозиція?
Наслідки такої стратегії для Лукашенка і його союзників будуть відкладеними. Не пропонуючи суспільству розрядки, влада тактично консолідується. Як і минулого року, коли Лукашенко знімав опозиціонерів з виборів і розганяв перші мітинги проти фальсифікацій, зараз він недооцінює масштаби невдоволення, яке заганяє під лід.
Для Росії однозначна солідаризація з Лукашенком означатиме, що під цим льодом почне накопичуватися не тільки революційна, а й антиросійська енергія. Лютнева зустріч в Сочі покаже, чи розуміють це в Москві.
14 вересня за новим церковним календарем (27 вересня за старим) - Воздвиження Хреста Господнього, нагадують Патріоти України. Свято пов'язане з ім'ям рівноапостольної Олени, матір'ю імператора Костянтина, яка, згідно з церковним переказом, відшукала Хр...
Різдво Пресвятої Богородиці віруючі за новим стилем відзначають 8 вересня. І цей день вважається дуже сильним енергетично, а молитви мають особливу потужність. За однією з традицій жінки, у яких немає дітей, накривають святковий стіл і запрошують бідни...