Помер Нобелівський лауреат з українським корінням

У віці 23 років він ввів у фізику поняття, необхідні для опису короткоживучих елементарних частинок.

Нобелівський лауреат з фізики Маррі Гелл-Манн помер у США. Фізику було 90 років. Про його смерть повідомила прес-служба незалежного дослідницького центру Інституту Санта-Фе в Twitter, передають Патріоти України.

Вчений був одним із засновників Центру.

"З сумом хочемо повідомити вам про смерть нобелівського лауреата Маррі Гелл-Манна, одного з найвидатніших фізиків XX століття — піонера, співзасновник SFI і кварка. Ти надихнув багатьох, Маррі. Нам буде тебе не вистачати", - наголошується в повідомленні.

Гелл-Манн народився в Нью-Йорку, в сім'ї вихідців з сучасної України. У 1948 році закінчив Єльський університет, в 1951 — Массачусетський технологічний інститут і вже в молодості став одним з провідних світових фізиків.

У віці 23 років він ввів у фізику поняття, необхідні для опису короткоживучих елементарних частинок. Вивчаючи складові частинки адрони, Гелл-Манн припустив, що вони мають складатися з більш фундаментальних частинок, які він назвав "кварками", взявши це слово з роману "Поминки по Фіннегану" Джеймса Джойса.

За внесок у класифікацію елементарних частинок і їх взаємодій вчений в 1969 році отримав Нобелівську премію з фізики. Але це не єдина його нагорода. Гелл-Манн входив до складу Національної академії наук США, Американського філософського товариства та Лондонського королівського товариства. В 1984 році разом з іншими фізиками заснував Інститут Санта-Фе.

Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Інші публікації автора

Трійця: Легке меню до святкового столу (фото, відео)

субота, 7 червень 2025, 23:10

На свято можна приготувати прості страви, які не вдарять по фігурі. У неділю, 23 червня, цьогоріч відзначатиметься Трійця – 50-й день після Великодня (Воскресіння Христове). Традиційно меню на Паску жирне, у ньому багато м'ясних страв, оскільки до свя...

Провідна неділя 2025 року: Прикмети та традиції, що треба знати про радоницю

неділя, 27 квітень 2025, 0:10

Провідна або поминальна неділя, проводи, провідки, гробки, опроводи, радониця, дарна неділя, радниця, Томина неділя – все це назви однієї і тої ж традиції – згадувати душі померлих в першій після Великодня недільний день. Провідна неділя 2025 року у хр...