Ким був Василь Макух і що стало причиною фатальної акції протесту.
Обережно! Фото 18+!
Живий смолоскип на Хрещатику
На початку листопада 1968 років Київ готувався до зустрічі найбільшого свята більшовиків – річниці Жовтневої революції. Вдень у вівторок, 5 листопада, серед червоних прапорів і транспарантів людина невисокого зросту раптом спалахнула вся з голови до ніг і побігла в сторону Європейської площі. На ходу чоловік кричав: "Геть окупантів!", "Хай живе вільна Україна!".
Без свідомості він впав на асфальт. Живий смолоскип привернув увагу всіх, хто був на Хрещатику. Міліція намагалася безуспішно погасити вогонь, людей стали розганяти. Хтось прикрив Василя шинеллю, машина швидкої допомоги забрала його до лікарні. Не приходячи до тями, 10 листопада 1968 року Василя Макух помер.
Реакція в СРСР і в світі
В СРСР нічого не повідомили тоді про трагедію. Зате в закордонній пресі одразу написали про те, що "громадянин України Василь Макух, протестуючи проти радянського комуністичного режиму, поневолення українського народу і агресії СРСР проти Чехословаччини, здійснив у Києві акт самоспалення. Перед безпрецедентним і мужнім вчинком українця схиляє голови вся світова спільнота".
Через два місяці, 16 січня 1969 року, в Празі спалив себе 20-річний студент філософського факультету Карлового університету Ян Палах.
Ким був Василь Макух
Василь Макух був родом з села Карів на Львівщині. У юності вступив до УПА, за що в 20-річному віці був засуджений на 10 років каторжних робіт у Мордовії та Сибіру.
На засланні познайомився зі своєю майбутньою дружиною Лідією, яка народила йому двох дітей. Після таборів йому заборонили жити на Львівщині, тому Макух оселився з родиною в Дніпропетровську.
Акція протесту
Останньою краплею, яка штовхнула Василя Макуха на акт самоспалення, стала кампанія проти роману "Собор" Олеся Гончара і придушення танками "Празької весни" в Чехословаччині.
Напередодні трагедії він гостював у рідних на Львівщині, звідки й прихопив банку з бензином. Окремі джерела стверджують, що в Києві в Макуха було призначено зустріч – 6 листопада 1968 року готувалася акція протесту проти вторгнення військ СРСР до Чехословаччини, але організаторів напередодні заарештували. Тоді Василь пішов на Хрещатик один.
Готувався багато років
За свідченнями журналістки Анни Черкаської, вдова Василя Макуха зізнавалася, що Василь готувався до фатальної акції протесту багато років. Він не хотів одружуватися, казав, що "в нього завдання" і він повинен загинути. Дружині він нічого про свої справи не розповідав, знаючи, що після його смерті її будуть допитувати.
Ця історія довго залишалася засекреченою в архівах КДБ. А через десять років, 21 січня 1978 року, на Тарасовій горі в Каневі спалив себе житель Калуша Олекса Гірник – на знак протесту проти антиукраїнської політики СРСР.
Провідна або поминальна неділя, проводи, провідки, гробки, опроводи, радониця, дарна неділя, радниця, Томина неділя – все це назви однієї і тої ж традиції – згадувати душі померлих в першій після Великодня недільний день. Провідна неділя 2025 року у хр...
Після Великодня почалася Світла седмиця. Кожен день цього тижня має свої традиції. Цьогоріч 23 квітня східні та західні християни разом відзначають Світлу середу. Про традиції третього дня Світлої седмиці переказують Патріоти України. Далі - мовою ориг...