"Ще не вмерла Україна": На Львівщині зберігся храм, у якому служив автор гімну

У селі Стрілки Старосамбірського району на Львівщині збереглася церква, в якій служив автор Державного Гімну «Ще не вмерла України» Михайло Вербицький.

Цей храм має рідкісну назву — святого Євстахія, названий так на честь римського воєначальника, який загинув за християнську віру — разом із дружиною і двома синами. Церква вшановує пам’ять цього святого 3 жовтня. Як пояснив нинішній парох Стрілок отець Володимира Паращинець, таку назву храмові селяни дали чисто з практичних міркувань: до цього часу вже закінчувалися основні польові роботи, і селяни мали змогу попразникувати і поярмаркувати, бо колись на храмові празники у цих селах відбувалися великі торговиці. Про те, що в цьому храмі служив автор гімну «Ще не вмерла України», вказує важливий церковний документ — «Шематизм Перемиської єпархії», який уклав відомий церковний історик, священик Дмитро Блажейовський, йдеться в матеріалі газети День, передають Патріоти України.

«Тільки у ті часи наша церква мала інший вигляд, була меншою майже наполовину і мала статус каплиці, — каже отець Володимир. — Отець Михайло Вербицький був адміністратором цієї каплиці з 1853 по 1856 роки... Перед Другою світовою війною — 1939 року — до церкви прибудували притвор, а сама будівля храму походить із 1792 року».

Храм святого Євстахія належить до пам’яток місцевого значення. З трьох боків він оточений цвинтарем, і з пагорба, на якому розташований, відкривається прекрасний краєвид на Карпати і річку Дністер. Можливо, вже тут наспіви річки і гірських вітрів нашіптували священикові й композиторові ту безсмертну мелодію, яка увіковічнила його ім’я. У будь-якому разі, місцеві жителі стверджують, що мелодія Державного Гімну України була написала у Стрілках, хоча це трохи не співпадає з історичними фактами. Найімовірніше, ця мелодія появилася у селі Млини на території теперішньої Польщі, де отець Вербицький служив до останніх днів свого життя...

Про те, що в храмі служив отець Михайло Вербицький, вказує меморіальна дошка. Місцевий священик каже, що це зобов’язує його «служити вірно і патріотично своєму народові». Він мешкає на плебанії, на тому ж місці, де жив колись отець Михайло Вербицький, тільки от будівля вже не та. Нинішня — з 1902 року, а на її місці колись була інша, дерев’яна. Плебанія розташована біля підніжжя гори, а церква — на горі. Цікаво підніматися туди — таке відчуття, що справді сягаєш небес.

...Недавно у селі була пересувна виставка до 200-річчя від дня народження Михайла Вербицького — з експонатами із сіл Завадів і Залужжя Яворівського району та з доданими експонатами із церкви святого Євстахія, зокрема іконою цього святого, яку в 1944 році пробила куля. Зараз виставка експонується в краєзнавчому музеї в райцентрі Старий Самбір. А село готується до 200-річного ювілею Михайла Вербицького. Його іменем названа місцева школа, і ось уже п’ятнадцять років у Стрілках проходять фестивалі духовної музики імені отця Михайла Вербицького. Цьогорічний фестиваль відбудеться 26 квітня: у село приїдуть найкращі церковні й шкільні хори району та області.

Опублікував: Олег Устименко
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Інші публікації автора

З архіву ПУ. "Від деяких речей до цих пір очі на лоб лізуть": Жінка розповіла про життя в Канаді

середа, 4 серпень 2021, 12:00

Немає ідеальної країни. Про це у своєму блозі пише Катерина, передають Патріоти України. Далі - мовою оригіналу:. "Меня зовут Катя, и всю свою сознательную жизнь я мечтала жить в Канаде. Я осуществила свою мечту: 5 лет назад вместе с мужем мы переехали...

З архіву ПУ. Не вір очам своїм: Зірки, яких ми б не впізнали без макіяжу (фото)

середа, 4 серпень 2021, 10:00

Навіть на прогулянці або в аеропорту їх важко побачити не "при параді". Деякі знаменитості постійно знаходяться в образі. Тим сильніший шок, коли раптом на очі попадаються фото цих зірок без макіяжу. Насправді вони зовсім інші, передають Патріоти Украї...