Чи станеться у наступному році економічне диво, чи зміняться ціни та наскільки збалансованим вийшов бюджет 2020, – передають Патріоти України з посиланням на Факти ICTV.
В останні роки традицією українського парламенту стало ухвалення бюджету України “під ялинку”, тобто у грудні. Зазвичай цей процес затягувався до пізньої ночі. У 2018 році його ухвалили тільки о 6.00.
Ухвалений бюджет в середині листопада став приємним здивуванням для експертного середовища та журналістів. Раді вдалось консолідуватись – за кілька годин розглянути всі правки і проголосувати за головний документ року.
До речі, вже традиційно для цього скликання голоси були переважно від фракції Слуга народу – підтримали законопроект 241 депутат президентської партії, 19 членів групи За майбутнє та 20 позафракційних представників народу.
Інші або утримались, або голосували проти.
Прогнозований курс долара на кінець 2020 року – 27,5 грн, а середньорічний – 27 грн. На цьому і базувався бюджет.
Голова Комітету економістів України Андрій Новак зазначає, уряд закладає девальвацію нацвалюти, порівняно з нинішніми показниками, майже на 10%. "Це тривожний знак – девальвація наших доходів, зниження купівельної спроможності, звуження внутрішнього ринку".
Хоча експерт відмічає – для девальвації сьогодні підстав немає. Натомість є фінансові та економічні можливості для забезпечення стабільності курсу, що лежить в основі економічного зростання.
Цифра, до якої прив’язано більшість соціальних виплат – прожитковий мінімум – зміниться на 625 грн. Якщо зараз він становить 1 564 грн, то на кінець 2020 року зросте до 2 189 грн.
Факти ICTV також проаналізували, як змінились основні економічні показники за останні п’ять років. Результати нижче на інфографіках.
Економіст Європейського аналітичного центру Вадим Бардась прогнозує – покращення умов життя можливе, але воно буде недовгостроковим: "Завдяки зростанню розмірів мінімальної заробітної плати та державних витрат можна очікувати короткострокове підвищення рівня добробуту в Україні, яке в умовах уповільнення зростання економіки скорочуватиметься через прискорення зростання цін на товари та послуги".
Андрій Новак наголошує – в умовах девальвації гривні, яку заклав у бюджет Кабмін, збільшаться ціни на імпортні товари.
"Вся техніка – від побутових товарів до автомобілів – це імпорт. Енергоресурси у нас переважно імпортні – починаючи від газу, закінчуючи пальним. А девальвувати гривню на 10% і мати інфляцію 5% – це неможливо. Тому покращення не буде".
Попри це, фактично кожна третя гривня з державного бюджету буде спрямована на погашення та обслуговування державних боргів України.
Держава у 2020 році планує запозичити 4,9 млрд на зовнішніх ринках і трохи більше на внутрішніх – $8,4 млрд.
При цьому урядовий уповноважений з питань держборгу Юрій Буца звертає увагу журналістів на те, що доля запозичень в нацвалюті зростає.
Окрім того, функції управління державним боргом покладуть на нову структуру – Державне агентство з управління державним боргом. Зараз цим займається Мінфін.
І хоч уряд неодноразово анонсував масштабну приватизацію, очікувані доходи від неї зменшуються порівняно з планами у 2019 році.
Спочатку Кабмін планував отримати 5 млрд, та у підсумку заклали цифру у 12 млрд грн. "До другого читання збільшили суму на 125%. Це зробили для того, щоб збільшити загальні доходи бюджету і показати менший його дефіцит", – вважає Новак.
У 2019 році доходи від приватизації мали становити 17 млрд грн, натомість до бюджету надійшло 400 млн грн.
Економіст зазначає, у світі Україну сприймають як державу, де відбуваються воєнні дії, а тому вартість активів у нас мінімальна. "Навіть цю суму в 12 млрд зібрати буде надзвичайно складно", – каже Новак.
Планує держава, до речі, і від оренди держмайна отримати у 2,5 раза більше ніж у 2019 році – 4,1 млрд грн.
Андрій Новак підкреслює – бюджет 2020 року побудований на бюджетній резолюції минулого уряду. А суттєвих змін очікувати не варто. "Бюджет 2020 – це структурна ксерокопія цьогорічного документа. Взяли бюджет цього року, додали до кожної статті показник інфляції – десь трохи більше, десь трохи менше, і вийшов закон про бюджет 2020 рік".
Те, що фінансового дива не відбулось, визнають і в Кабміні, і в парламенті. Там зазначають – ресурси обмежені, тому виходили з того, що є. Проте запевняють, що за результатами першого півріччя бюджет можуть переглянути, а доходи, можливо, будуть навіть більшими, ніж планують, адже уряд не враховував ухвалених в турборежимі законопроектів.
Новий бюджет не передбачатиме різкого зростання доходів або видатків держави, ВВП не зросте стрімкими темпами, а соцвиплати не стануть одразу на рівні європейських. Зміни приходитимуть поступово. Принаймні поки це декларують у Кабміні.
14 вересня за новим церковним календарем (27 вересня за старим) - Воздвиження Хреста Господнього, нагадують Патріоти України. Свято пов'язане з ім'ям рівноапостольної Олени, матір'ю імператора Костянтина, яка, згідно з церковним переказом, відшукала Хр...
Різдво Пресвятої Богородиці віруючі за новим стилем відзначають 8 вересня. І цей день вважається дуже сильним енергетично, а молитви мають особливу потужність. За однією з традицій жінки, у яких немає дітей, накривають святковий стіл і запрошують бідни...