Сторінками історії: Як російські військові перейшли на бік української армії

На той час більшовики перемогли Директорію УНР та контролювали більшу частину України.

Тульська бригада Червоної армії перейшла на бік Армії УНР 2 квітня 1919-го у Мозирі - тепер Білорусь, передають Патріоти України з посиланням на Gazeta.ua

За декілька тижнів до цього, між українськими та більшовицькими військами тривали бої за Овруч на Житомирщині. Українці змусили противника відступати до станції Словечно неподалік міста Мозир. Там залишки "червоних" мала підсилити 2-га Тульська бригада, що прибула на місце 23 березня. Складалася з 2-х стрілецьких полків, кавалерії та артилерійських підрозділів, загалом мала до 8 тис. чоловік.

Провівши декілька невдалих сутичок з українцями та витримавши 2 дні артобстрілів, туляки відмовились воювати, вимагали повернути їх додому. Коли отримали відмову, висунули антирадянські гасла, перебили військових комісарів та вирушила ешелонами до Гомеля. Там до них приєдналися бійці Червоної армії з інших підрозділів. Разом вони ліквідували радянську владу та проголосили "Російську народну республіку", а себе її першою армією. Очолив її 28-річний штабс‑капітан Володимир Стрєкопитов. Повстанці загнали чекістів у готель "Савой" та розстріляли будівлю із гармат.

Спочатку прагнули йти на Тулу, але згодом Гомель почали оточувати частини Червоної армії з Мінська, Могильова, Бобруйська та Смоленська, тому бригада у кількості до 2 тис. чоловік вирушила у напрямку Мозиря, частина залишилась вірна більшовикам. У ніч на 2 квітня 1919-го бійці на плотах переправились через Прип'ять і домовились про перехід на бік українців. Здивовані українські командири прийняли поповнення. Спочатку хотіли розділити бійців між різними частинами задля безпеки, однак Стрекопитов просив про відпочинок, адже боєздатними серед туляків залишилось до чверті особового складу. Їх напривили до Рівного. За спогадами Стрєкопитова, він привів в УНР 6 тис. бійців.

Згодом Тульська бригада братиме участь у боях за Новоград-Волинський під українським прапором проти Таращанського полку, сформованого з українців на чолі з Василем Боженко, що виступав під радянським.

Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Інші публікації автора

14 вересня - Воздвиження Хреста Господнього: Що категорично не можна робити в цей святковий день

субота, 14 вересень 2024, 0:10

14 вересня за новим церковним календарем (27 вересня за старим) - Воздвиження Хреста Господнього, нагадують Патріоти України. Свято пов'язане з ім'ям рівноапостольної Олени, матір'ю імператора Костянтина, яка, згідно з церковним переказом, відшукала Хр...

Різдво Пресвятої Богородиці: Ця сильна молитва, прочитана з чистою душею, допоможе здійснити найзаповітніші бажання

неділя, 8 вересень 2024, 5:00

Різдво Пресвятої Богородиці віруючі за новим стилем відзначають 8 вересня. І цей день вважається дуже сильним енергетично, а молитви мають особливу потужність. За однією з традицій жінки, у яких немає дітей, накривають святковий стіл і запрошують бідни...