У Запоріжжі команда хірургів під керівництвом директора Інституту серця Міністерства охорони здоров'я Бориса Тодурова провела унікальні операції з пересадки органів померлого від обширного інсульту чоловіка. Всього лише за добу вдалося врятувати життя чотирьом пацієнтам. Кадри з операційної показали в ефірі програми "Свобода слова Савіка Шустера" 19 березня, передають Патріоти України.
Переліт
На борту літака, який терміново було відправлено з Києва до Запоріжжя, Тодуров поділився очікуваннями і переживаннями
"За минулий рік 10 разів таке було. Час збору не перевищує 15 хвилин. Сьогодні 25 збиралися. Це важкий пацієнт, у нього було замінено аорту, поміняно клапан. Після такої операції робити пересадку дуже складно. Дай Бог, щоб усе вийшло", – сказав він під час польоту.
"Це велика відповідальність. Це не просто операція. Ти береш відповідальність за людину, яка на тебе надіється", – додав Тодуров.
Як проходили операції і в чому була небезпека
Лікарі розповіли, що пацієнт у будь-який час міг перейти в критичний стан, завжди є небезпека не встигнути врятувати життя. На все було відведено не більше ніж 3 години – з моменту, коли серце забрали у донора, до пересадки пацієнтові.
У лікарні відповіли, що операція з трансплантації серця, яку курирував особисто Тодуров, стала історичною подією. Вона тривала сім годин
"Мабуть, це була найважча пересадка з усіх 10 останніх", – сказав Тодуров. Водночас він повідомив, що все вдалося провести навіть краще, ніж сподівалися медики.
Команда запорізьких медиків висловила подяку за можливість працювати в одній операційній зі світилами української медицини.
Чиї життя вдалося врятувати завдяки донору
У підсумку 37-річний Олександр отримав нове серце, 32-річний Олексій і 42-річний Володимир – нові нирки, а 46-річний Владислав – нову печінку.
Зазначимо, пацієнти перед операцією були повністю впевнені в медиках.
Провести швидко операції вдалося завдяки санітарній авіації, про відродження якої оголосили в МВС. Зокрема, пацієнта, якому пересадили серце, оперативно доправили в Інститут серця в Києві для відновлення.
Весь процес – від вильоту з Києва до повернення назад – зайняв трохи більше ніж добу з 21:30 15 березня до 16:42 16 числа.
Санітарна авіація
Заступник міністра внутрішніх справ Арсен Аваков на своїй сторінці у Facebook анонсував, що вже з квітня вертольоти МВС з бригадами медиків приступлять до постійного чергування в Києві і Львові, а потім система екстреної повітряної авіації покриє всю територію країни. Флот складатиметься з 55 французьких вертольотів Airbus.
"Вертольоти рятуватимуть людей в горах, на морі, транспортуватимуть бригади медиків, донорські органи, терміново евакуюватимуть пацієнтів, яким потрібно негайно надати кваліфіковану допомогу", – пояснив він.
Як в Україні можна стати донором органів
Тодуров розповів, що українці, які досягли повноліття, можуть стати донорами органів після смерті, написавши прижиттєву заяву.
"Новий закон, який набув чинності з 1 січня, передбачає прижиттєву згоду (на донорство органів після смерті). Людина, яка досягла повноліття, може написати заяву і їй поставлять позначку або в паспорті, або в правах, про те, що вона за життя дала згоду на вилучення своїх органів", – пояснив лікар.
Також Тодуров зазначив, що щорічно в Україні пересадки серця, печінки, нирок та інших органів потребують близько 5 тисяч осіб.
Зі свого боку Геращенко закликав українців написати добровільні прижиттєві згоди на те, щоб стати донорами органів. Заступник глави МВС підкреслив, що сам уже зробив це.
"Я як і обіцяв у своєму виступі з трибуни Верховної Ради під час ухвалення закону про трансплантацію донорських органів, написав заяву про прижиттєву згоду на те, що, у разі якщо у мене буде діагностовано смерть мозку, мої органи могли врятувати життя інших українців. Вона стала першою, яку було внесено в реєстр прижиттєвих згод донорів", – написав він.
Геращенко додав, що такі заяви можна знайти і заповнити на сайті МОЗ, а найближчим часом ця функція буде додано в "Дію".
Провідна або поминальна неділя, проводи, провідки, гробки, опроводи, радониця, дарна неділя, радниця, Томина неділя – все це назви однієї і тої ж традиції – згадувати душі померлих в першій після Великодня недільний день. Провідна неділя 2025 року у хр...
Після Великодня почалася Світла седмиця. Кожен день цього тижня має свої традиції. Цьогоріч 23 квітня східні та західні християни разом відзначають Світлу середу. Про традиції третього дня Світлої седмиці переказують Патріоти України. Далі - мовою ориг...