«Зазвичай постраждалі від їхніх укусів приходять до нас у квітні. Цієї весни жертва кліща в нашому центрі побувала вже в першій половині березня», — пояснює Аркадій Мітлошук, лікар-інфекціоніст вищої категорії Центру первинної медико-санітарної допомоги «Русанівка» в Києві, передають Патріоти України з посиланням на НВ.
Експерт, як уберегтися від цих «вампірів» і куди звертатися, коли кліщ вас все-таки вкусив.
Існує стереотип, що кліщі полюбляють окупувати дуби і ліщину. Це правда. Особисто бачила, як членистоногий паразит впав з дубової гілки прямо на панамку моєї доньки. Але не варто забувати і про інші місця, в яких влаштовують засідки кліщі.
«Вони зимують в землі, ущелинах дерев. Тому зараз в лісах, лісопаркових зонах і парках їх повно в опалому листі, — розповідає Аркадій Мітлошук. — Ще вони можуть часто-густо перебувати у високій траві і на кущах. Тому найголовніший захід профілактики — прогулюючись парком, прямуйте по центру дороги, намагаючись не чіпляти гілки кущів». Вибравши поляну для пікніка, очистіть її від торішнього листя і стежте за тим, щоб діти не бавилисмя в ньому і не влаштовували листопад.
Ще один захід захисту — правильна амуніція, яка не дасть кліщам жодного шансу дістатися до вашого тіла. Ми не закликаємо вас заправляти штани в шкарпетки.
Але радимо: вибираючи на прогулянку в парк між худі з вільними рукавами і світшоти зі щільними манжетами, віддайте перевагу другому варіанту. Ну а модні штани з відкритою щиколоткою краще прибережіть для іншого випадку. І не забудьте про головний убір: мою доньку від укусу кліща врятувала саме панамка.
«Після прогулянки зробіть само- і взаємоогляд. Особливу увагу приділіть тим місцям, де була еластична гумоподібна тканина від шкарпеток, трусів, пояс. Тут тканина щільніше прилягає до тіла, і кліщ через цю перешкоду не може продовжувати своє пересування по тілу (повзуть вони, до речі, від низу догори)», — коментує інфекціоніст.
Якщо ви все-таки виявили на своєму тілі цю неприємну комаху і при цьому перебуваєте в місті, зверніться до найближчого травмпункту. Там його видалять без шуму і пилу, а головне — залишать в живих. А це єдина умова для того, щоб в лабораторії могли перевірити, чи бодай не є він носієм небезпечної хвороби Лайма, через яку можуть виникнути неврологічні, кардіо- та ревматологічні проблеми.
Отже, контакти київських травмпунтів по районах:
Голосіївський — просп. Голосіївський, 59-а, 257−32−69;
Дарницький — Харківське шосе, 121, 562−57−62;
Деснянський — вул. Теодора Драйзера, 19, 537−15−60;
Дніпровський — вул. Братиславська, 3, 518−26−77;
Оболонський — вул. Кондратюка, 8, 502−37−19;
Подільський — вул. Мостицька, 9, 460−31−89;
Святошинський — вул. Котельникова, 95, 424−74−71;
Солом’янський — вул. Солом’янська, 17, 24 978−84;
Шевченківський — вул. Богдана Хмельницького, 1/37, 234−45−22.
Ми телефонували у всі травмпункти. Всюди нам відповіли, що ніякого направлення від сімейного лікаря для видалення кліща не потрібно: «Приходьте, все зробимо безкоштовно». В єдиному травмпункті Дарницького району уточнили, за якою адресою проживає людина, у якої потрібно видалити кліща. Тому візьміть про всякий випадок у травмпункт паспорт, в якому вказана ваша прописка, або договір оренди. Нагадуємо, що травмпункти працюють цілодобово.
Якщо ви в поході, на дачі
Видаляти кліща потрібно максимально акуратно, щоб він залишився живим і неушкодженим. А допоможуть у цьому спеціальні гачки для видалення кліщів (варто мати їх у своїй портативної аптечці, яку берете на прогулянку з дітьми, на пікнік
З їх допомогою можна підчепити комаху ближче до хоботка, що не стискаючи його тільце. Якщо такого пристрою напохваті не виявилося, допоможе звичайна нитка. Потрібно зробити петлю навколо тіла кровопивці і щільно затягнути під ним.
Після цього легкими прокручуваннями нитки витягуємо кліща і кладемо в якусь ємність. Розчавленого ворога викидаємо. Місце, де він вас укусив, і руки обробляємо антисептиком.
Видаленого з тіла живого «вампіра» віддаємо в руки професіоналів. Вони перевірять, чи не містить він борелії — збудників хвороби Лайма. «Раніше дослідженнями кліщів займалася санітарно-епідеміологічна служба. Тепер — Київський міський лабораторний центр МОЗ України, а точніше його філія — Лабораторія особливо небезпечних інфекцій», — каже Аркадій Мітлошук.
Вона розташована за адресою: вул. Естонська, 3. Телефон: 400−47−85. Там нам відповіли, що, крім цілого і живого кліща, у вас на руках має бути направлення від сімейного лікаря. Тільки за цієї умови вони візьмуть його на аналіз безкоштовно.
Можна звернутися і в приватні лабораторії. Багато з них роблять аналіз кліща на бореліоз. Обійдеться він в середньому 200 грн. Його результати будуть готовими за день-два.
Якщо результати аналізи покажуть, що кліщ щедро поділився з вами бореліями, доведеться вживати антибіотики.
«Пройти антибіотикотерапію з метою профілактики зараження доведеться і в тому випадку, якщо ви не зберегли життя кліща, а отже, його не змогли дослідити», — стверджує Аркадій Мітлошук.
Антибіотики вам призначить сімейний лікар, з яким у вас укладено декларацію. Або ж він видасть вам направлення до інфекціоніста.
14 вересня за новим церковним календарем (27 вересня за старим) - Воздвиження Хреста Господнього, нагадують Патріоти України. Свято пов'язане з ім'ям рівноапостольної Олени, матір'ю імператора Костянтина, яка, згідно з церковним переказом, відшукала Хр...
Різдво Пресвятої Богородиці віруючі за новим стилем відзначають 8 вересня. І цей день вважається дуже сильним енергетично, а молитви мають особливу потужність. За однією з традицій жінки, у яких немає дітей, накривають святковий стіл і запрошують бідни...