Вампіри на полюванні: Лікар-інфекціоніст розповів, що робити, коли вас укусив кліщ

Цього року завдяки аномально теплій зимі кліщі вийшли на стежку війни завчасно.

«Зазвичай постраждалі від їхніх укусів приходять до нас у квітні. Цієї весни жертва кліща в нашому центрі побувала вже в першій половині березня», — пояснює Аркадій Мітлошук, лікар-інфекціоніст вищої категорії Центру первинної медико-санітарної допомоги «Русанівка» в Києві, передають Патріоти України з посиланням на НВ.

Експерт, як уберегтися від цих «вампірів» і куди звертатися, коли кліщ вас все-таки вкусив.

Де нас чекають кліщі

Існує стереотип, що кліщі полюбляють окупувати дуби і ліщину. Це правда. Особисто бачила, як членистоногий паразит впав з дубової гілки прямо на панамку моєї доньки. Але не варто забувати і про інші місця, в яких влаштовують засідки кліщі.

«Вони зимують в землі, ущелинах дерев. Тому зараз в лісах, лісопаркових зонах і парках їх повно в опалому листі, — розповідає Аркадій Мітлошук. — Ще вони можуть часто-густо перебувати у високій траві і на кущах. Тому найголовніший захід профілактики — прогулюючись парком, прямуйте по центру дороги, намагаючись не чіпляти гілки кущів». Вибравши поляну для пікніка, очистіть її від торішнього листя і стежте за тим, щоб діти не бавилисмя в ньому і не влаштовували листопад.

Ще один захід захисту — правильна амуніція, яка не дасть кліщам жодного шансу дістатися до вашого тіла. Ми не закликаємо вас заправляти штани в шкарпетки.

Але радимо: вибираючи на прогулянку в парк між худі з вільними рукавами і світшоти зі щільними манжетами, віддайте перевагу другому варіанту. Ну а модні штани з відкритою щиколоткою краще прибережіть для іншого випадку. І не забудьте про головний убір: мою доньку від укусу кліща врятувала саме панамка.

«Після прогулянки зробіть само- і взаємоогляд. Особливу увагу приділіть тим місцям, де була еластична гумоподібна тканина від шкарпеток, трусів, пояс. Тут тканина щільніше прилягає до тіла, і кліщ через цю перешкоду не може продовжувати своє пересування по тілу (повзуть вони, до речі, від низу догори)», — коментує інфекціоніст.

Де видалять кліща в Києві

Якщо ви все-таки виявили на своєму тілі цю неприємну комаху і при цьому перебуваєте в місті, зверніться до найближчого травмпункту. Там його видалять без шуму і пилу, а головне — залишать в живих. А це єдина умова для того, щоб в лабораторії могли перевірити, чи бодай не є він носієм небезпечної хвороби Лайма, через яку можуть виникнути неврологічні, кардіо- та ревматологічні проблеми.

Отже, контакти київських травмпунтів по районах:

Голосіївський — просп. Голосіївський, 59-а, 257−32−69;

Дарницький — Харківське шосе, 121, 562−57−62;

Деснянський — вул. Теодора Драйзера, 19, 537−15−60;

Дніпровський — вул. Братиславська, 3, 518−26−77;

Оболонський — вул. Кондратюка, 8, 502−37−19;

Подільський — вул. Мостицька, 9, 460−31−89;

Святошинський — вул. Котельникова, 95, 424−74−71;

Солом’янський — вул. Солом’янська, 17, 24 978−84;

Шевченківський — вул. Богдана Хмельницького, 1/37, 234−45−22.

Ми телефонували у всі травмпункти. Всюди нам відповіли, що ніякого направлення від сімейного лікаря для видалення кліща не потрібно: «Приходьте, все зробимо безкоштовно». В єдиному травмпункті Дарницького району уточнили, за якою адресою проживає людина, у якої потрібно видалити кліща. Тому візьміть про всякий випадок у травмпункт паспорт, в якому вказана ваша прописка, або договір оренди. Нагадуємо, що травмпункти працюють цілодобово.

Як видалити кліща самотужки

Якщо ви в поході, на дачі і т. ін., доведеться вилучати паразита самотужки. «Чим раніше ви це зробите, тим ліпше. Вважається, що коли видалити кліща протягом першої доби його перебування на тілі, то це максимально знизить ризик розвитку хвороби Лайма», — запевняє Аркадій Мітлошук.

Видаляти кліща потрібно максимально акуратно, щоб він залишився живим і неушкодженим. А допоможуть у цьому спеціальні гачки для видалення кліщів (варто мати їх у своїй портативної аптечці, яку берете на прогулянку з дітьми, на пікнік і т. ін., набір коштує десь 130 грн).

З їх допомогою можна підчепити комаху ближче до хоботка, що не стискаючи його тільце. Якщо такого пристрою напохваті не виявилося, допоможе звичайна нитка. Потрібно зробити петлю навколо тіла кровопивці і щільно затягнути під ним.

Після цього легкими прокручуваннями нитки витягуємо кліща і кладемо в якусь ємність. Розчавленого ворога викидаємо. Місце, де він вас укусив, і руки обробляємо антисептиком.

У яку лабораторію здати кліща на аналіз

Видаленого з тіла живого «вампіра» віддаємо в руки професіоналів. Вони перевірять, чи не містить він борелії — збудників хвороби Лайма. «Раніше дослідженнями кліщів займалася санітарно-епідеміологічна служба. Тепер — Київський міський лабораторний центр МОЗ України, а точніше його філія — Лабораторія особливо небезпечних інфекцій», — каже Аркадій Мітлошук.

Вона розташована за адресою: вул. Естонська, 3. Телефон: 400−47−85. Там нам відповіли, що, крім цілого і живого кліща, у вас на руках має бути направлення від сімейного лікаря. Тільки за цієї умови вони візьмуть його на аналіз безкоштовно.

Можна звернутися і в приватні лабораторії. Багато з них роблять аналіз кліща на бореліоз. Обійдеться він в середньому 200 грн. Його результати будуть готовими за день-два.

У яких випадках потрібні антибіотики після укусу кліща

Якщо результати аналізи покажуть, що кліщ щедро поділився з вами бореліями, доведеться вживати антибіотики.

«Пройти антибіотикотерапію з метою профілактики зараження доведеться і в тому випадку, якщо ви не зберегли життя кліща, а отже, його не змогли дослідити», — стверджує Аркадій Мітлошук.

Антибіотики вам призначить сімейний лікар, з яким у вас укладено декларацію. Або ж він видасть вам направлення до інфекціоніста.

Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Інші публікації автора

Один з найважливіших для християн днів року. Благовіщення Пресвятої Богородиці: Історія і заборони свята

понеділок, 25 березень 2024, 6:15

25 березня за новим стилем (7 квітня - за старим) - Благовіщення Пресвятої Богородиці, яке належить до числа дванадесятих свят, тобто, найбільш значущих у житті Ісуса Христа і Богородиці. За Біблією, саме в цей день Архангел Гавриїл повідомив Діві Марі...

День Віри, Надії, Любові та Софії: Народні прикмети 17 вересня

неділя, 17 вересень 2023, 8:18

За новоюліанським календарем християни східного обряду України вперше святкують день ангела жінки на ім'я Віра, Любов, Надія і Софія. Ще минулого року цей день припадав на 30 вересня. Також в честь цього дня іменинницям обов'язково потрібно сходити в ц...