Верховна Рада ухвалила закон про мову: Що важливо знати

Після двох місяців розгляду правок, народні депутати підтримали посилення державної мови майже у всіх сферах життєдіяльності.

За рішення проголосували 278 народних депутатів. Після підписання закону главою Верховної Ради документ направлять на остаточне затвердження чинному главі держави Петру Порошенку.

Про що саме новий закон, які він вносить зміни і що важливо знати — передають Патріоти України з посиланням на Oбозреватель.

Що конкретно змінить закон?

Законопроект 5670-д включає перелік нововведень, які суттєво посилять позиції української в усіх сферах життя українців.

  • Освіта

Так, дошкільна, середня, вища, а також позашкільна освіта повністю перейде на державну мову. Російська буде виключена з освітньої системи, формально вона може бути однією з мов національних меншин.

Зазначимо, що саме через активний протест угорської громади на Закарпатті, в нинішній редакції закону вирішили пом'якшити навчання рідною мовою представникам корінних народів.

  • ЗМІ, телебачення і реклама також перейдуть на державну.

Реклама в Україні переводиться на державну мову. Всі зареєстровані в країні організації та суб'єкти власності виготовляють вивіски і рекламні таблички винятково українською.

У ЗМІ зберігаються квоти. Інтернет-видання отримають право публікувати статті двома і більше мовами в разі, якщо у них буде доступна українська версія. Але каналам пропонується встановити квоту на українську — 90% (раніше йшлося про 75%). Окремі умови для кримськотатарських каналів, там квота на українську зберігається на рівні 40%.

Особливу увагу приділено і друкованим ЗМІ. Зараз депутати зійшлися на відтермінуванні квот для друкованих ЗМІ на декілька років. Аналогічна ситуація стосується і книжкових видавництв в Україні. Їх також переведуть на державну.

  • Кінематограф

Створені в нашій країні фільми мають демонструватися в кінотеатрах українською. Використання інших мов у фільмах можливе, але тільки із субтитрами. Іноземні фільми для показу в кінотеатрах мовою оригіналу повинні титрувати. А тим фільмам, у сюжеті яких виявлять приниження чи образу української мови, буде відмовлено у видачі ліцензії.

  • Культура

Розважальні заходи, різного роду культурні конференції та фестивалі державною мовою.

  • Отримання громадянства

Кожен громадянин зобов'язаний знати українську. При цьому держава створює всі умови для її вивчення в законі навіть прописано організація спеціальних курсів для "дорослих", на яких кожен охочий зможе підтягнути граматику або навички спілкування. Окрему увагу буде приділено й іноземцям, які хочуть отримати громадянство вони повинні скласти спеціальний тест на знання української.

Необхідний рівень знання мови встановить Кабінет міністрів.

  • Буде створена Національна комісія стандартів державної мови з урахуванням рекомендації Ради Європи з мовної освіти (CEFR)

Саме цей орган зможе видавати сертифікати про знання української. Система перевірки рівня володіння мови адаптується до загальносвітової практики. Будуть введені відповідні сертифікати про початковому рівні (А1-А2), середньому (В-1-В-2) і високому (С1-С2).

  • Знати мову повинні всі, зокрема і депутати

Законопроект встановлює цілий перелік посадових осіб, які зобов'язані володіти державною мовою. Крім держслужбовців, українську зобов'язані знати: депутати всіх рівнів; офіцери, службовці за контрактом; лікарі комунальних та державних лікарень; директори шкіл; адвокати; нотаріуси, а також рядові, сержанти Національної поліції та інших правоохоронних органів.

За невиконання закону штрафи і кримінальна відповідальність

В нинішній редакції є можливість отримати штраф. Якщо порушення трапилося у сфері освіти, культури, електронних інформаційних систем, поштового зв'язку штраф складе від 3,4 до 5,1 тисяч гривень.

За присутність неукраїнського контенту в ефірах або на радіо штраф від 8,5 до 10,2 тисяч, а у друкованих газетах від 6,8 до 8,5 тисяч гривень.

Порушення правил розміщення української мови у рекламі 5,1 до 6,8 тисяч гривень. Якщо ж знехтував українською мовою держслужбовець, він має заплатити штраф до 6,8 тисяч гривень.

Контролювати як відповідність рівнів володіння мовою, так і можливі порушення буде Уповноважений мовний інспектор. Його призначить Кабмін із запропонованих кандидатур. Інспектор зможе безпосередньо звертатися до правоохоронців і вимагати карати за порушення закону.

Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Інші публікації автора

Хіти тижня. Принизив ветерана: У Чернігові жорстоко покарали водія маршрутки (відео)

середа, 3 червень 2020, 12:00

У вівторок, 26 травня, в Чернігові між водієм маршрутки та колишнім учасником бойових дій на Донбасі, якому він напередодні відмовив у проїзді, сталася бійка. Відео інциденту опублікував в соцмережі Facebook товариш ветерана, який проводив зйомку, пере...

"Російські криголами проекту 22220: дефекти відсувають терміни все далі за обрій", - Злий Одесит

середа, 3 червень 2020, 11:59

Російська Федерація, яка поставила собі амбітну мету повернутися в Арктику з одним з найбільш численних криголамних флотів, продовжує на даному терені терпіти одне фіаско за іншим. Про це у своєму блозі пише Злий Одесит, передають Патріоти України. Дал...