Найбільше і найглибше озеро України Світязь катастрофічно обміліло. Вода відійшла від берега на десятки метрів. В останні кілька тижнів озеро зменшується просто на очах. Екологи пов'язують це з відсутністю опадів, передають Патріоти України з посиланням на ТСН.
На місці, де тепер грають у волейбол на березі Світязя, ще три роки тому було озеро. Світязь віддалився від берега на пів сотні метрів. А ще торік там, де зараз стоять катамарани, води було по пояс.
Екологи пояснюють таке катастрофічне обміління відсутністю опадів. За 2 місяці лише 1 невеличкий дощ. Обмілів не лише Світязь. Відступили від берега понад два десятки водойм - і це лише у Шацькому районі на Волині.
"Рівень води, такого ще жодного року не було, як в цьому, наскільки, він низько впав", - констатує директорка Шацького національного природного парку Марія Христецька.
Врятувати від засухи Світязь міг би шлюз, який регулює рівень води в озері.
"Якби закрили воду з весни в Світязі, то, я думаю, зараз би такої ситуації не було", - говорить начальник Шацької експлуатаційної дільниці водного господарства Іван Семенюк.
Але ця споруда, якій вже більш як пів сотні років, нині дірява і не працює. Тож, поки воду у Світязі стримують "дідівськими" методами – мішками з піском. Повністю перекрити канал, кажуть екологи, не можна, бо засохне інше озеро.
"Якщо ми тут зарегулюємо воду і не пустимо її взагалі в Луки-Перемут, то взагалі те озеро може пропасти", - каже еколог Петро Юрчук.
Найглибше озеро України, яке живиться лише підводними водами та опадами, міліє не вперше. Найгірше було чотири роки тому - тоді зима була без снігу, а літо – без дощів. І озеро обміліло. Проте висновків ніхто не зробив і шлюз, який вже тоді був аварійним, досі не відремонтували.
"Ця гідроспоруда ні в кого не була на балансі. Звернулись до Шацької територіальної громади, щоб вони її взяли на баланс, і ми мали можливість профінансувати", - розповів начальник управління екології та природних ресурсів Волинської ОДА Дмитро Новохатський.
У Шацькій ОТГ запевняють, що вперше про цю проблему почули місяць тому. Тож нині, після розголосу, за аварійну гідроспоруду таки взялися. З обласного екологічного фонду виділили перших 50 тисяч гривень. І обіцяють, що до кінця року шлюз буде відремонтований.
Чи врятує шлюз Світязь - покаже час, кажуть екологи. А місцеві чи не вперше за багато років мріють про дощі.
Туристи ж сподіваються, що Світязь врятують і наступного року вони знову приїдуть сюди відпочивати.
14 вересня за новим церковним календарем (27 вересня за старим) - Воздвиження Хреста Господнього, нагадують Патріоти України. Свято пов'язане з ім'ям рівноапостольної Олени, матір'ю імператора Костянтина, яка, згідно з церковним переказом, відшукала Хр...
Різдво Пресвятої Богородиці віруючі за новим стилем відзначають 8 вересня. І цей день вважається дуже сильним енергетично, а молитви мають особливу потужність. За однією з традицій жінки, у яких немає дітей, накривають святковий стіл і запрошують бідни...